یکشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۰۷

رییس کمیسیون شهرسازی، املاک و حقوقی شورای اسلامی شهر قزوین:

طرح های جایگزین می توانند حامی حقوق شهروندان باشند

از واحد‌های املاک مناطق مختلف شهرداری انتظار دارم چند طرح و ایده پیشنهادی جایگزین برای مواقعی که شهروندان نمی توانند از امتیازات درنظر گرفته شده شهرداری استفاده نمایند، داشته باشند تا بتوانیم با استفاده از آنها از تضییع حقوق شهروندان جلوگیری نماییم.

مهری السادات تقوی، رییس کمسیون شهرسازی، املاک و حقوقی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این مطلب در جلسه اخیر شورای اسلامی شهر گفت: بارها پیش آمده شهروندی به رغم دارا بودن شرایط لازم جهت برخورداری از امتیازات و بسته های حمایتی شهرداری، از آنها محروم مانده است.

تقوی ادامه داد: از واحد‌های املاک مناطق شهرداری انتظار دارم در قالب یک طرح جامع کارشناسی شده و با بررسی تجارب دیگر شهرها، نسبت به ارایه چند طرح جایگزین و دارای ضمانت اجرایی برای حمایت از این طیف از شهروندان اقدام و آن را به شورای شهر ارایه کنند تا پس از بحث و بررسی در مورد آنها درصورت وجود پیشنهادی ارزنده و قابل اجرا بتوانیم این دسته از شهروندان را نیز از مواهب حمایت های شهرداری برخوردار نماییم.

وی همچنین در طرح دیدگاه خود نسبت به افزایش عوارض مربوط به قطع اشجار گفت: در بسیاری از شهرها، طراحان بزرگ در طرح‌های خود دست می برند و چالش های ناشی از آن را آگاهانه و انتخابی می پذیرند، صرفا به این خاطر که حفظ محیط زیست را ارجح بر هر تصمیم دیگری می دانند؛ آن ها آموخته اند که باید برای طبیعت احترام قایل بود و از این امانت آیندگان که امروز در دستان ماست مراقبت نمود و این نگاه آنها به یک فرهنگ در حرفه طراحی، معماری، شهرسازی و.... تبدیل شده است.

تقوی افزود: این در حالی است که می بینیم متاسفانه برخی افراد به راحتی نسبت به قطع درختان اقدام و تصور می کنند چون درخت در ملک آنها بوده پس این حق را دارند که هر طور تمایل دارند با آن درخت برخورد کنند، حال آنکه یک درخت می تواند جزو میراث یک شهر و دارای ارزش و قدمت و یادآور هزاران خاطره برای اهالی یک شهر باشد، به همین خاطر علاوه بر جریمه کاشت چندین نهال برای شخص خاطی میتواند جریمه توأم با اثر بخشی باشد.

رییس کمسیون شهرسازی، املاک و حقوقی شورا تاکید کرد: بدیهی است که هر چه قدر میزان عوارض این بحث بیشتر باشد نقش بازدارندگی بیشتری داشته و بیانگر اهمیت بحث محیط زیست و حفاظت از آن برای مجموعه مدیریت شهری می باشد.

تقوی در بخش دیگری از سخنانش با تسلیت سالروز شهادت محسن فخری زاده، معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی و سردار سپاه پاسداران گفت: این بزرگمرد در هفتم آذر ماه سال گذشته و به طرز ناجوانمردانه ای ترور شد ، امیدوارم بتوانیم رهروان خوبی برای آن بزرگواران باشیم.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط