یکشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۰۵

اشدری،

استفاده از ظرفیت کودکان در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب/ساخت و سازها در قزوین قانونمند شود

می توان در حوزه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب از کودکان شروع کرد چرا که ضمیر پاکی دارند و معلمان خوبی برای والدین هستند.

  فاطمه اشدری نایب رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، بانوان وامورخانواده شورای اسلامی شهر قزوین درجلسه علنی شورا که باحضور دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر برگزارشد، طی سخنانی با بیان اینکه اگر به موقع و شیوه صحیح و مناسبی امر به معروف شود دیگر نیازی به نهی از منکر نخواهد بود، افزود: باید برای نهادینه شدن این فریضه الهی برای تمامی خانواده ها چه مقید به آموزه های دینی و چه بی تفاوت به این آموزه ها برنامه داشت.

اشدری افزود: ما باید داشته های خود را حفط نماییم، اوایل انقلاب به این داشته ها مغرور شدیم و برای حفظ و اشاعه فرهنگ اسلامی عفاف و حجاب، کمتر مورد عنایت قرار گرفت و حتی هزینه و تلاشی برای حفظ داشته هایمان نکردیم و صرفا شد یک موضوع کلیشه ای و مناسبتی در هفته عفاف و حجاب که امار و تبلیغی شود و بس ! همین امر موجب شد با بازکردن دروازه های فرهنگی کشور، نه سوز سرمای بی بندوباری و بدحجابی و نه گرمای آزاردهنده آن را متوجه نشدیم و دشمنان نیز از هر موقعیتی به فضاهای فرهنگی، خانواده و جامعه حمله کرد و از دیگر سو نیز یکسری هم درداخل کشور متاسفانه در جایگاه مدیریتی خود به فرهنگ اسلام ظلم کردند.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر قزوین، متاسفانه این افراد همچنان از حساب ذخیره دینی مملکت سو استفاده می کنند و هیچ کسی هم دست آنان را قطع نمی کند و با ظاهر فریبی ، آنچنان خودشان را با شرایط جامعه وفق داده اند که دراین شرایط گم و پنهان شده اند.

وی ادامه داد: اگر بخشی از زنان و مردان ما نسبت به ارزش دینی امر به معروف ونهی ازمنکر که برایشان امنیت به ارمغان می آورد، بی اعتنایی می کنند به خاطر بسیار ی از این مصادیق و مشکلات است ، حتی شرایط ضعف اقتصادی خانوادها در کنار افراط و تفریط قشر مرفه هم می تواند در این بی اعتنایی نقش داشته باشد و متاسفانه موجب بدحجابی و بی بند باری برخی از مردان و زنان جامعه که منجر به زندگی غیرعفیفانه و عدم امنیت و آرامش خانواده و جامعه شده است و این هشدار بزرگی است برای سلامت خانواده کا اساسی ترین و مهمترین رکن تربیتی جامعه است و باید مورد توجه قرار گیرد .

اشدری با اشاره به اینکه عفاف وحجاب یکی از ارزشهای زیبنده ایرانی اسلامی اصیل ماست گفت: متاسفانه دراین موضوع کم کاری شده است و صرفا هزینه های مادی مشکل گشای کار نخواهد بود.

وی به اجرای برنامه در گلزار شهدا توسط خادمین شهدای جوان پایگاه فرهنگی بنیاد شهید و سازمان فرهنگی شهرداری اشاره داشت و گفت: در روزهای پنج شنبه درگلزار شهدا برنامه های متنوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برگزار می شود که درآن به توصیه ها و وصایای شهدا در الویت اول به وصیت مشترک همه ی شهدای عزیز به امر به معروف عفاف و حجاب و نماز صورت می گیرد و هدایایی که برای تشویق و ترغیب کودکان درنظر گرفته شده و ارایه می شود بسیار در این امر تاثیر گذار بوده است.

وی به فرموده مقام معظم رهبری(دامه برکاته) در خصوص ایجاد آثار فاخر برای کودکان اشاره کرد و افزود: سرود سلام فرمانده به نوعی صدور انقلاب وارزشهای دینی و فرهنگ امام زمانی (عج) در کل دنیا بود می توان درحوزه امر به معروف و نهی از منکر که هدف غایی اهل بیت ع است پرداخت از جمله به موضوع عفاف و حجاب از کودکان شروع کرد چرا که ضمیر پاکی دارند ومعلمان خوبی برای والدین هستند.

به گفته اشدری اگر قرار باشد جامعه را اصلاح کنیم اول باید خودمان و مدیران را اصلاح کنیم لذا در موضوع عفاف و حجاب باید تصمیمات و رفتارها موثر و تشویقی را با جدیت پیگیر باشیم و مهمتر اینکه از مشارکت مردم و تشکل ها بهره جست.

وی با بیان اینکه کسی که به علوم دینی خود پایبند نیست نمی تواند مدیر متعهدی باشد خاطرنشان کرد: زمانی معیار انتخاب مدیران زن چادر بود اما حالا چادر به عنوان یک حجاب برتر مهم نیست، ما نمی گوییم حجاب فقط چادراست اما برای مدیران باید چادرحجاب برتر و الگوی همه ی معلمان و دانش اموزان و اولیای انان در نظر گرفته شود .

اشدری خواستار استفاده از ظرفیت مهدهای کودکان و مدارس در اشاعه فریضه امر ه معروف ونهی از منکر شد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش به بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی شورا از پروژه های نیمه تمام فرهنگی شهرداری قزوین اشاره داشت و گفت: اعضای شورا از پروژه تئاتر شهر که درمجاورت بوستان ملت قرار دارد بازدیدنمودند ،گرچه مکان یابی درستی برای این پروژه از ابتدا صورت نگرفته اما باید با تزریق اعتبار مالی این پروژه که در مرکز شهر قرار گرفته و سد معبر شده و منظر شهری را نازیبا ساخته، زودتر تکمیل و به بهره بردار ی برسد.

وی افزود: حتما بایستی جلسه ای با شهردار محترم درخصوص تعیین تکلیف وضعیت پروژه های نیمه کاره فرهنگی درسطح شهر داشته باشیم تا در الویت تکمیل پروژه های نیمه تمام به نتیجه ی مشترک برسیم .

اشدری همچنین خواستار برگزاری جلسه فوق العاده کمیسیون فرهنگی شورا جهت تعیین اولویتهای مهم پروژه های عمرانی شد و افزود: برخی از پروژه ها مانند خانه ای فرهنگ در نواحی منفصل شهری نیازمند تزریق اعتبار بسیار کمی برای تکمیل هستند چراکه پیشرفت تقریبا 90 درصدی دارند و می توان با برنامه ریزی وپرداخت مطالبات پیمانکاران شاهد افتتاح این پروژه ها و بهره برداری مردم از آنها باشیم.

وی از نماینده شهردار در جلسات شورا خواست تا لیست تمامی پروژه های نیمه تمام عمرانی با تمام پیوستهای فرهنگی و اجتماعی و ... این پروژه ها را به شورا ارایه دهد تا طی جلسه ای که باشهردار خواهیم داشت اولویت اجرای آنها براساس سیاست های شورای اسلامی شهرقزوین به شهرداری اعلام گردد.

اشدری در بخش دیگری از جلسه که به بررسی لایحه تعرفه بهای خدمات پسماند دربخش تجاری اختصاص داشت برلزوم فرهنگسازی شهروندان در حوزه کاهش سرانه زباله و تفکیک زباله از مبدا تاکید نمود و گفت: متاسفانه در خصوص کاهش سرانه زباله و تفکیک زباله از مبدا هیچ اقدام راهگشایی از سوی شهرداری قزوین صورت نگرفته است دراین راستا می توان از توان شهروندان و مشارکت آنها استفاده نماییم و با یک فراخوان ایده های خلاقانه ای را ازسوی شهروندان دریافت نماییم.

وی مشارکت شهروندان دراین حوزه را امری بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: بایستی با ارایه مشوق ها مردم را دراین راستا با مدیریت شهری همسو نمود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، بانوان و امورخانواده شورای اسلامی شهرقزوین درادامه همچنین خواستار ارایه برنامه شهرداری درخصوص پسماند فضای دیجیتال وکسب وکارهای اینترنتی شد و گفت: این کسب وکارها نیز قطعا دارای پسماند هستند و در برنامه ی دریافت عوارض باید دیده شوند.

وی با انتقاد از شهرداری قزوین درتامین درآمدهای پایدار وخلاقانه تصریح کرد: شهرداری دریافت عوارض و بهای خدمات پسماندرا به عنوان یکی از درآمدهای پایدار خود معرفی می کند اما هرساله طبق آماری که ارایه می شود زیر 50 درصد از این عوارض را وصول می کند بر این اساس ضورت دارد تا با ابزار های تشویقی و فعال شدن تفکیک زباله از مبدا شرایط همراهی و مشارکت مردم را فراهم نماییم.

وی همچنین در خصوص اقدام شهردار قزوین درخصوص اخطار تخلیه برج خلیج فارس گفت: این ساختمان بدون پایان کاربوده و اشکالات فنی دارد که بایستی رفع شود ؛ ما همه نسبت به جان وسلامت مردم مسئول هستیم.

اشدری با بیان اینکه حمایت از سرمایه گذار وجود دارد اما باید مالک این برج نیز به ضوابط ساخت وساز پایبند باشد، خاطرنشان کرد: اینکه مالک بدون استحکام بنا و پایان کار نسبت به فروش و واگذاری ساختمان اقدام نموده کار خلافی مرتکب شده است وشهروندان نیز بایستی از اجاره و خرید ملک بدون پایا ن کار امتناع کنند.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط